top of page

Sosyal Uygunluk Danışmanlığı

BSCI, SEDEX

Amfori BSCI Denetimleri

Açılımı İş Sosyal Uygunluk Girişimi dünya genelinde şirketler tarafından tercih edilen temel sosyal denetim protokollerinden biridir. AMFORİ BSCI denetimleri, tam denetimler arasındaki iki yıllık süreyi kapsar. Başka bir deyişle, bir AMFORİ BSCI denetiminde en yüksek notu (Örneğin A veya B notu) alan üreticiler için tüm Performans Alanları iki yılda bir değerlendirilecektir.

Üretici (denetlenen kurum) işçiler ve işçi temsilcileriyle birlikte uzun vadeli planlarını tanımlar ve AMFORİ BSCI Davranış Kurallarına nasıl uyum göstereceklerine ilişkin uzun vadeli bir planı (örneğin 5 yıllık) vardır. AMFORİ BSCI Davranış Kurallarını benimseyen işletmeler, bu belgede belirtilen ilkelere ve etki alanları kapsamında insan haklarına saygı duyulmasına dair sorumluluklarını yerine getirmeyi taahhüt eder.

 

SEDEX Denetimleri

SEDEX Denetimleri genellikle 3-4 haftalık yarı haberli 3. taraf Bağımsız Denetim olarak gerçekleştirilmektedir. ETI, SEDEX Platformunu ve SMETA Metodolojisini kullanmaktadır. Yukarıda bahsi geçen ETI Kriterlerine ve yerel kanunlara göre değerlendirilen işletmeye detaylı bir rapor ve düzeltme planı verilir. Geçerliliği 12 aydır. SEDEX Denetimleri İngiltere başta olmak üzere, bazı Avrupa markaları tarafından da kabul gören bir denetim türüdür. Etik denetim tekniğinde iyi uygulamaların derlendiği bir denetim usulüdür. Bir tedarikçinin, her müşteri için farklı bir denetim gerçekleştirmesi yerine, bir denetim ile birden çok müşteriye ulaşmasını sağlar. Ölçüm aracı olarak ETI kodunu ve yerel yasayı kullanmaktadır. Dünyadaki en yaygın kullanılan etik denetim formatlarından biridir. 

bottom of page